1. Acasă
  2. Produsele noastre

Alege tratamentul care ți se potrivește.

Fervex este aliatul perfect al întregii familii în lupta împotriva simptomelor de răceală și gripă.

FERVEX “pentru adulţi” 500mg/200mg/25mg granule pentru soluţie orală & FERVEX “pentru adulţi” cu aromă de zmeură 500mg/200mg/25mg granule pentru soluţie orală

Ce este Fervex “pentru adulţi“ și pentru ce se utilizează: Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei, durerilor de cap şi musculare). Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.

Cum să utilizați Fervex “pentru adulţi“: Adulţi şi adolescenți cu vârsta peste 15 ani: 1 plic Fervex “pentru adulţi” de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore. Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă starea de rău continuă şi după 5 zile de tratament

Nu utilizați Fervex “pentru adulţi“:

– Dacă sunteți alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

– Dacă aveţi un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază.

– Dacă suferiţi de insuficienţă renală severă (riscul de efecte nedorite renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari).

– Dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară.

– Dacă suferiţi de glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi deschis.

– Dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară.

– Dacă sunteţi în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selective.

– Dacă suferiţi de litiază renală oxalocalcică (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat).

– Dacă aveţi vârsta sub 15 ani.

Fertilitatea, sarcina şi alăptarea: Dată fiind absenţa studiilor pe animale şi la om, riscul este necunoscut. În consecinţă, ca o măsură de precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau alăptării. 

Efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje: Datorită apariţiei reacţiilor adverse (de exemplu somnolenţă, sedare, confuzie, ameţeală, tulburări de acomodare etc.), medicamentul poate influenţa capacitatea de a conduce autovehicule şi de a folosi utilaje.

 

 

Fervex “pentru copii” fără zahăr 280 mg/100 mg/10 mg granule pentru soluţie orală

Ce este Fervex “pentru copii” fără zahăr şi pentru ce se utilizează : Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei, durerilor de cap şi musculare). Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene. 

Cum să utilizați Fervex “pentru copii” fără zahăr 

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur. 

  • Copii cu vârsta între 6 şi 10 ani:1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 2 ori pe zi. 
  • Copii cu vârsta între 10 şi 12 ani:1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 3 ori pe zi. 
  • Copii cu vârsta între 12 şi 15 ani: 1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 4 ori pe zi. 

Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore. 

Informaţi medicul sau farmacistul dacă starea de rău a copilului dumneavoastră continuă şi după 5 zile de tratament 

Nu utilizaţi Fervex “pentru copii” fără zahăr în cazul în care copilul dumneavoastră: 

– Este alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componenţii produsului; 

– Are un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază; 

– Suferă de insuficienţă renală severă (riscul de efecte nedorite renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari); 

– Are tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară; 

– Suferă de glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi deschis; 

– Suferă de insuficienţă hepatocelulară; 

– Este în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) neselectivi; 

– Suferă de litiază renală oxalocalcică (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat); 

– Are vârsta sub 6 ani. 

Fertilitatea, sarcina şi alăptarea: Dată fiind absenţa studiilor pe animale şi la om, riscul este necunoscut. În consecinţă, ca o măsură de precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau alăptării. 

Efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje: Fervex “pentru copii” fără zahăr are o influență majoră asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje. Se atrage atenția asupra riscului de somnolență, în special la persoanele care conduc vehicule și folosesc utilaje, care poate apărea în timpul utilizării acestui medicament, în special la începutul tratamentului. Acest eveniment este accentuat de consumul de băuturi alcoolice, medicamente care conțin alcool sau medicamente sedative. 

 

Fervex răceală și gripă 500 mg /4 mg comprimate filmate

Ce este Fervex răceală și gripă 500 mg /4 mg comprimate filmate şi pentru ce se utilizează: Acest medicament conține 2 substanțe active:

· paracetamol, care ameliorează durerea și reduce febra;

· maleat de clorfenamină, inhibitor de receptor H1 ce reduce secrețiile nazale, lăcrimatul ochilor și strănutul.

Acest medicament este indicat la adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani, în cursul răcelii, rinitei, rinofaringitei și afecțiunilor asemănătoare gripei, pentru tratament în caz de:

· secreții nazale incolore și lăcrimare a ochilor,

· strănut,

· dureri de cap și/sau febră

Cum să luați Fervex răceală și gripă 500 mg /4 mg comprimate filmate: Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră, farmacistul sau asistenta medicală. Discutați cu medicul dumneavoastră, farmacistul sau cu asistenta medicală dacă nu sunteți sigur.

Doze maxime recomandate: la adulți și adolescenți cu greutatea peste 50 kg, DOZA ZILNICĂ MAXIMĂ DE PARACETAMOL NU TREBUIE SĂ DEPĂȘEASCĂ 3 GRAME PE ZI.

La adulți și adolescenți cu greutatea peste 50 kg, DOZA ZILNICĂ MAXIMĂ DE MALEAT DE CLORFENAMINĂ NU TREBUIE SĂ DEPĂȘEASCĂ 16 MILIGRAME PE ZI, max. 4 comprimate Fervex răceală și gripă 500 mg/ 4 mg comprimate filmate.

Se recomandă administrarea medicamentului seara, din cauza efectului sedativ al maleatului de clorfenamină.

În caz de secreții nazale purulente, febră sau durere care persistă mai mult de 3 zile, sau dacă nu se constată o ameliorare a simptomelor după 5 zile de tratament, adresați-vă medicului dumneavoastră.

Nu luați Fervex răceală și gripă 500 mg /4 mg comprimate filmate:

dacă sunteți alergic la oricare dintre substanțele active sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

a nu se administra la copii cu vârsta sub 15 ani.

dacă aveți o boală gravă a ficatului,

dacă prezentați risc de glaucom (presiune crescută la nivelul ochiului),

dacă aveți dificultăți la urinare, din cauza prostatei sau din alt motiv.

Atenționări și precauții:

Acest medicament conține paracetamol și clorfenamină. Aceste substanțe se regăsesc și în alte medicamente. Asigurați-vă că nu luați și alte medicamente care conțin paracetamol și/sau clorfenamină, inclusiv cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu le combinați pentru a nu depăși doza zilnică recomandată. Dacă trebuie să luați alte medicamente care conțin aceste substanțe, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua și acest medicament.

Utilizarea oxibatului de sodiu, a băuturilor alcoolice, a medicamentelor care conțin alcool sau a medicamentelor sedative trebuie evitată în timpul perioadei de tratament.

Fertilitatea, sarcina și alăptarea: Sarcina: Dacă este clinic necesar, Fervex răceală și gripă 500 mg /4 mg comprimate filmate poate fi utilizat în timpul sarcinii, dar ar trebui utilizată doza minimă eficace pentru cel mai scurt timp posibil și la cea mai mică frecvență posibilă. Asociat cu paracetamol: Un volum mare de date privind femeile gravide nu evidențiază toxicitate malformativă sau toxicitate feto/neonatală. Studiile epidemiologice privind neurodezvoltarea la copiii expuși la paracetamol în uter prezintă rezultate neconcludente. Asociat cu clorfenamina:  Din punct de vedere clinic, rezultatele studiilor epidemiologice par să excludă o malformație specifică sau un efect fetotoxic al clorfenaminei. Cu toate acestea, în cazul administrării la finalul sarcinii, luați în considerare posibilele consecinţe ale proprietăților atropinice și sedative ale clorfenaminei asupra nou-născuților. Alăptarea: Nu se știe dacă clorfenamina este excretată în laptele matern. Având în vedere posibilitatea sedării sau excitării paradoxale a nou-născutului, acest medicament nu este recomandat pe durata alăptării. Fertilitatea: Pe baza unui potențial mecanism de acțiune asupra ciclooxigenazei și sintezei de prostaglandină, paracetamolul poate afecta fertilitatea la femei, printr-un efect asupra ovulației, acest efect fiind reversibil la întreruperea tratamentului. Efectele asupra fertilității la bărbați au fost observate în cadrul unui studiu realizat pe animale. Nu se cunoaște relevanța acestor efecte la om. 

Efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule și de a folosi utilaje: Fervex răceală și gripă 500 mg /4 mg comprimate filmate are o influență majoră asupra capacităţii de a conduce vehicule și de a folosi utilaje. Atenționările cu privire la riscul de somnolență asociat administrării acestui medicament sunt adresate în special șoferilor și operatorilor de utilaje, mai ales la începutul tratamentului. Acest fenomen este accentuat de consumul băuturilor alcoolice sau al medicamentelor sedative sau cu conținut de alcool. Este recomandată inițierea tratamentului seara.

 

 

Fervex 

Simptome diferite 

Aceeași soluție